Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Fundacja Miasto-Ogród Książenice zaprasza na kolejną edycję warsztatów psychoedukacyjnych dla rodziców i wychowawców „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały,  jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?”

 Warsztaty będą prowadzone wg programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” realizowanego w Polsce od prawie 20 lat, osiągającego znakomite wyniki ewaluacyjne, cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem rodziców i uznaniem specjalistów.

Czas trwania: 5 spotkań sobotnich trwających po 6 godzin (razem 30 godzin szkolenia) 
Terminy spotkań:
23 listopada, 30 listopada, 14 grudnia, 4 stycznia, 18 stycznia
Zajęcia będą odbywały się w godzinach 8.00 – 14.00
Miejsce: Siedziba Fundacji Miasto-Ogród Książenice, ul. Marylskiego 7, Książenice
Opłata: 200 zł od osoby. Warsztaty realizowane są w ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminy Grodzisk Mazowiecki.
Osoba prowadząca: Urszula Lipner – psychoterapeuta, pedagog,  realizator programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” rekomendowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji  MEN.
Zapisy: Urszula Lipner Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (preferowana forma) oraz tel. 516 894 032  O przyjęciu na warsztat decyduje kolejność zgłoszenia.  

 
„SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW” – CO TO TAKIEGO?
Kilka słów o pochodzeniu warsztatów  "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" to program spotkań psychoedukacyjnych dla rodziców promowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji MEN. "Szkoła..." została stworzona przez p. Zofię Śpiewak i p. Joannę Sakowską w 1996 roku. W 2004 roku program wpisano  w Narodowy Plan Działań na Rzecz Dzieci. „Szkoła…” Posiada rekomendację Państwowej\Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, a w chwili obecnej trwają procedury wpisania programu do Banku EDDRA (European Drug Demand Reduction Action).

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat dzięki zaangażowaniu wielu psychologów  i pedagogów w ramach programu przeszkolono setki tysięcy rodziców. Przeprowadzone badania ewaluacyjne pokazują, że "Szkoła..." na trwale zmienia postawy wychowawcze, uczy otwartego porozumiewania się w rodzinie i przyczynia się do budowania silnej więzi między rodzicami a dziećmi.

Szczegółowe informacje na temat  programu można znaleźć na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji:
www.ore.edu.pl .
 
Czego uczą warsztaty?
Głównym celem warsztatów jest nauka budowania relacji rodzic-dziecko dającej poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości. Warsztaty uczą jak słuchać, jak zrozumieć emocje własne i dziecka, w jaki sposób stawiać granice, jak komunikować wymagania, jak pomagać dziecku w stawaniu się odpowiedzialnym i samodzielnym człowiekiem,  znającym swoją wartość i szanującym innych ludzi.
 
Tematyka warsztatów obejmuje m.in. :  
• rozpoznawanie, wyrażanie i akceptowanie uczuć,
• aktywne, wspierające słuchanie,
• konstruktywne stawianie granic,
• motywowanie dziecka do współdziałania,
• wyrażanie oczekiwań tak, aby były przez dziecko respektowane,
• uwalnianie dzieci od grania narzuconych ról,
• wspieranie procesu usamodzielniania się,
• budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
• konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
 
Dla kogo są warsztaty „Jak mówić…”?
Warsztaty przeznaczone są zarówno dla rodziców jak i innych osób uczestniczących  w procesie wychowania tzn. nauczycieli, katechetów, pracowników socjalnych. Na warsztaty zaproszone są osoby stojące u progu swojej "rodzicielskiej kariery" jak i ci, którzy mają w zakresie wychowania wieloletnie doświadczenie. W spotkaniach mogą uczestniczyć oboje rodzice lub tylko jedno z nich.
 
Jak długo trwają?
Program składa się z  cyklu  dziecięciu trzygodzinnych spotkań (w aktualnie organizowanym kursie odbędzie się 5 „podwójnych” spotkań czyli trwających  po 6 godzin), które tworzą ze sobą spójną całość. Szczególnie ważne są cztery pierwsze warsztaty  stanowiące fundament kolejnych spotkań.
 
Jakimi metodami są prowadzone?
Warsztaty prowadzone są głównie metodami aktywizującymi. "Mini wykłady" przeplatane są dyskusjami, pracą w małych grupach, tzw. burzą mózgów, odgrywaniem scenek oraz innymi ćwiczeniami. Uczestnicy zachęcani są nierzadko do sięgania po własne doświadczenia związane z "byciem wychowywanym" oraz byciem w relacjach z innymi ludźmi.

Szczególną uwagę przykłada się do stworzenia bezpiecznej atmosfery podczas spotkań. W praktyce oznacza to między innymi, że uczestnicy zachęcani są przez osobę prowadzącą do określonych form aktywności, ale nie muszą w nich uczestniczyć, jeśli (ze znanych tylko sobie powodów) nie chcą.
 
WARTO TEŻ WIEDZIEĆ…
Warto również wiedzieć, że bardzo trudno jest znaleźć rodzica, który żałowałby udziału  w kursie „Jak mówić…” Bogactwo doświadczeń przeżytych podczas spotkań, obfity zasób informacji merytorycznych uzyskanych dzięki warsztatom sprawia, że wielu uczestników określa kurs mianem „niesamowitej przygody”, która na trwałe zmienia sposób myślenia  i postawy wobec wychowania a nierzadko poprawia również relacje z innymi (dorosłymi) ludźmi.

Warto też wiedzieć, że nawet specjaliści tzn. absolwenci pedagogiki, psychologii, itp. kierunków społecznych  wychodzą z kursu bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę…

Oto niektóre wypowiedzi absolwentów kursu „Jak mówić…”:

„Na początku bardzo bałam się tych spotkań. Zdecydowałam się bo  byłam w desperacji. Gubiłam się kompletnie jako matka. Stale wpadałam we wściekłość, gnębiłam swoje dzieci. Nie chciałam tego, ale inaczej nie potrafiłam. Czasem też bywałam bardzo uległa, ustępowałam, choć czułam, że to też nie jest dobre.  To czego nauczyłam się na tych warsztatach to przede wszystkim to jak stawiać granice. Jak nie być ani agresywnym, ani uległym, że jest coś pośrodku i właśnie to jest dobre dla moich dzieci i dla mnie samej. Te spotkania dały mi więcej pewności siebie w różnych trudnych sytuacjach związanych z wychowaniem – teraz lepiej wiem co mi wolno, a czego nie powinnam robić wobec moich dzieci. Jestem teraz dużo bardziej spokojna jako mama. Dziękuję!”
Magda

„Bardzo żałuję tylko tego, że na te spotkania trafiłam tak późno. Wielu błędów mogłam uniknąć… O takich warsztatach powinno informować się rodziców dzieci, które chodzą do przedszkola! Albo tak naprawdę każdy przyszły rodzic powinien je odbyć.”
Monika

„Przyznam, że byłem na „nie”. Żona mnie zmusiła do tych warsztatów. Poszedłem bo chciałem świętego spokoju. No i początek był dla mnie najtrudniejszy. Nie lubię mówić  o sobie, jeszcze na dodatek jak inni słuchają… Teraz tak sobie myślę, że dla mnie to dobre było to, że wiedziałem, że nie muszę się odzywać, jeśli nie chcę. Nawet sobie milczałem czasem w kącie no i rzeczywiście – nikt mi tego nie wytykał, wszyscy to akceptowali. Ta atmosfera była rewelacyjna.
Co jest dla mnie najważniejsze w tym kursie? Chyba to, że odkryłem,  że to nie moje dzieci są złe, czy głupie. One są całkowicie w porządku. Zrozumiałem, że problem tkwi we mnie. W tym jak traktuję innych nie tylko dzieci, w tym, że jestem analfabetą emocjonalnym, w tym, że mam takie a nie inne wzory wychowawcze wyniesione z domu. Ciężko mi to było przyznać. Ale teraz wiem na czym polega problem i mogę zacząć coś zmieniać. Już dużo zmieniło się w naszym domu. Jest mniej krzyku, napięcia. Jakoś bardziej jesteśmy rodziną teraz.”
Sławek

„To zadziwiające, ale zmieniły się nie tylko moje relacje z dziećmi, ale z mężem dogadujemy się teraz dużo lepiej. W ogóle, to wszystko to muszę sobie jeszcze poukładać, bo czuję się tak, jakby mi ktoś właśnie powiedział, że to jednak Ziemia krąży wokół Słońca a nie odwrotnie.”
Anka
 
Życzę dobrych decyzji i zapraszam!
Urszula Lipner