Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Glina jest wspaniałym materiałem dającym wiele możliwości twórczego wykorzystania, a także mającym właściwości terapeutyczne. Dzięki niej dzieci uczą się cierpliwości i samodyscypliny oraz budują wiarę we własne możliwości. Rozwijają wyobraźnię, pomysłowość oraz nabywają sprawności manualnych. Dlatego właśnie Pod Dobrym Adresem ceramika zagościła na dobre – wiemy już z całą pewnością, że 12 h zajęć, to dla młodych artystów zdecydowanie za mało! Prowadząca zajęcia pani Ewa Sikora – charyzmatyczna i zawsze uśmiechnięta instruktorka ceramiki, pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej – podczas zajęć odkrywała z dziećmi fascynujący świat niezwykłej skały. Początkujący rzeźbiarze zapoznawali się z materiałem jakim jest glina, uczyli się podstawowych technik formowania (miska z kuli, łączenie na szlam, budowanie z wałków i płatów) oraz wykorzystywania ich podczas tworzenia swoich wyrobów.
Uczestnicy wykonali wiele pięknych prac zarówno według projektów instruktorki, jak i własnych pomysłów, min. potworki (na bazie miski z kuli), żółwie, ślimaki, kubki, pojemniki (wałki), anioły, ozdoby choinkowe i wiele innych. Oczywiście dzieła nie byłyby tak atrakcyjne, gdyby nie żywe kolory – dzieci samodzielnie zdobiły swoje gliniane twory angobami. Zwieńczeniem procesu twórczego były wypadł i szkliwienie szkliwem transparentnym błyszczącym.
Dzieci były zachwycone możliwościami, jakie daje glina, jej wyglądem i trwałością po wypaleniu. Rodzice natomiast chwalili sobie dekoracyjność przedmiotów i byli bardzo dumni. A co na to prowadząca? Już tęskni za swoimi uczniami i przygotowuje się do kolejnego semestru, by pokazać im nowe, magiczne sztuczki.