Styczeń 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Być rodzicem w Książenicach!

Fundacja Miasto-Ogród Książenice zaprasza do wzięcia udziału w projekcie „Być rodzicem...w Książenicach” współfinansowanym z programu "Działaj lokalnie".


Projekt jest skierowany do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci w wieku szkolnym. Jego celem jest: wspieranie rodziców w zdobywaniu szeroko rozumianych „umiejętności rodzicielskich”, pomoc w upowszechnianiu informacji o możliwościach uzyskania wsparcia odpowiednich instytucji lokalnych, integrowanie mieszkańców Książenic i okolicznych miejscowości, tworzenia przestrzeni społecznej w której odbywałyby się różnorodne wydarzenia dedykowane rodzinom z dziećmi.


Działania rozpoczęły się  6 września 2011r. konferencją z udziałem przedstawicieli różnych instytucji publicznych działających lokalnie, których celem jest wspieranie rodzin w opiece, wychowaniu i kształceniu dzieci.  Projekt jest realizowany w 3 modułach:

Moduł 1 (trwał od 13.09. do 4.10) to cykl 4 wykładów pt. „Rodzicielskie niepokoje..”. Prowadzić je będą specjaliści. W trakcie spotkań rodzice mogą porozmawiać m. in.: o pułapkach wychowawczych , skutecznym porozumiewaniu się w rodzinie, rywalizacji wśród rodzeństwa. W dyskusji  wzięli udział pedagog, psycholog,  pediatra, dietetyk.

Moduł 2 to cykl 4 spotkań  przewidzianych na 11 października, 18 października, 25 października i 8 listopada w ramach „warsztatów umiejętności rodzicielskich”, podczas których rodzice będą się zajmować np. : kłopotami z koncentracją wśród najmłodszych, radzeniem sobie z agresywnymi zachowaniami dzieci, trudnościami adaptacyjnymi w nowym środowisku, rozpoznawaniem niespecyficznych objawów chorób wieku dziecięcego, układaniem jadłospisu i przygotowaniem potraw dla dzieci o szczególnych potrzebach zdrowotnych i rozwojowych.

Moduł 3 to cykl 4 warsztatów dla rodziców, którzy poszukują inspiracji do kreatywnego i wspierającego rozwój indywidualny

 • czytelniczych, pokażemy przykłady dobrej praktyki w oswajaniu dzieci z literkami, nauką czytania itp.
 • Gry planszowe- reaktywacja (6 grudnia) realizowane we współpracy z firmą produkującą gry planszowe dla dzieci „GRANNA”. Wiele z nich zdobyło uznanie psychologów i pedagogów; zostało nagrodzonych prestiżowymi nagrodami. Uczestnicy warsztatów zdobędą wiedzę jakie korzyści rozwojowe niosą ze sobą poszczególne gry, jak można je indywidualnie modyfikować i samodzielnie rozbudowywać.
 • Pitagoras też był dzieckiem…(3 stycznia) - warsztaty pokażą rodzicom jak wykorzystać codzienne sytuacje do kształtowania podstawowych pojęć matematycznych.
 • By niejadek zjadł obiadek …i nie tylko (10 stycznia) -  warsztaty kulinarne dla rodziców dzieci o różnych potrzebach żywieniowych. W trakcie warsztatów omówione zostaną skutki niewłaściwych nawyków żywieniowych.

  Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Fundacji.


30 stycznia komisja konkursowa oceniła prace, które wpłynęły na konkurs Nasza Książka, organizowany w ramach projektu Być Rodzicem w Książenicach. Dzięki młodym pisarzom przeczytaliśmy 29, jeszcze nigdzie nie publikowanych, książek. Bardzo im wszystkim dziękujemy.

Nadesłane książki oceniane były w kilku kategoriach:
1 -najlepsza książka - w tej kategorii nagrody otrzymali:Magdalena Kołodziej za książkę pt. „Opowieść o strażniczkach barw tęczy”

 • Marysia Godoń za książkę pt. „Zaczarowany koń”
 • Olek Grot za książkę pt. „To był zwyczajny dzień- moja przygoda w kosmosie”
 • Patrycja Pełczyńska za książkę pt. „Zaczarowany dzban”
 • Natalia Szymczak za książkę pt. „Pies Czarodziej”
 • Klaudia Kierzkowska i Anna Kierzkowska za książkę pt. „Opowieść wigilijna”

2 -najciekawsza opowieść o zwierzętach - w tej kategorii nagrody otrzymali:

 • Zuzia Lewandowska za opowieść pt. „Puszek”
 • Michał Pindor za opowieść pt. „Ptasi król”
 • Kacper Majewski za opowieść pt. „Przygoda misia”
 • Małgosia Górniewska za opowieść pt. „ Ja i mój Kitek”
 • Kinga Bilarska za opowieść pt. „To był zwyczajny Dzień”
 • Ewa Błaszkowska za opowieść pt. „O pięknej żmiji i pięknym Kameleonie

3 -historia mojej podróży - w tej kategorii  nagrody otrzymali:

 • Gabriela Trepkowska i Edyta Trepkowska za książka pt. „Górska powiastka”
 • Zosia Orlik za książkę pt. „Kopalnia niezwykłe miejsce”
 • Nina Janoś za książkę pt. „Spotkanie z Królową Śnieżką”


 4-moja powieść - w tej kategorii nagrody otrzymali:

 • Natalia Miecznikowska za książkę pt. „Dziedzictwo Szafir Pięciu Wików”
 • Julia Zdziarska za książkę pt. „Moja przygoda detektywistyczna”
 • Maria Pokrop- Krupa za książkę pt. „I kto zrozumie dorosłych”


W imieniu Fundacji Miasto Ogród Książenice mamy przyjemność zaprosić wszystkich na uroczyste zakończenie projektu "Być rodzicem w Książenicach", które odbędzie się 8.01.2012  roku o godzinie 13.00 w budynku Ochotniczej straży Pożarnej przy ul. Olszowej 53.

 

Uwaga! Termin składania prac w konkursie Nasza Książka , organizowanym przez Fundację Miasto- Ogród Książenice został przedłużony! - prace można złożyć do 28 stycznia!

W weekend 3 i 4 grudnia odbyły się ostatnie spotkania w ramach projektu „Być rodzicem…w Książenicach”.
W sobotę 3 grudnia odbyły się zajęcia "Pitagoras tez był dzieckiem".  Ponieważ na spotkaniu byli przede wszystkim rodzice przedszkolaków ważnym tematem okazało się omówienie oceniania dojrzałości do nauki pojęć matematycznych przyszłych uczniów. „Odczarowywano” takie nazwy jak: operacyjny poziom myślenia, czy kardynalne, porządkowe i miarowe aspekty liczby. Uczestnicy rozmawiali o tzw. dziecięcym liczeniu. Była okazja do poznania i krytycznej oceny różnych pomocy matematycznych. Uczestnicy spotkania odkrywali, że kasztany, fasolki, druciki kreatywne i plastelina, oraz waga to doskonali „matematyczni pomocnicy”.

W niedzielę 4 grudnia odbyło się spotkanie pt. "By niejadek zjadł obiadek" . Podczas zajęć uczestnicy  szukali „podpowiedzi kulinarnych” dla rodziców, którzy szukają sposobów na urozmaicenie diety swoich dzieci. W spotkaniu wzięła udział Pani Iza, która zademonstrowała możliwości Thermomixa. Dzięki temu pomocnikowi uczestnicy przyrządzili m. in. „szrekowy napój” z pietruszki, masło i zupę dyniową, zjedli chleb własnej roboty i pyszną pastę na kanapki. 

To były ostatnie z cyklu spotkań Być Rodzicem w Książenicach. Już niedługo Fundacja Miasto-Ogród Książenice zaprosi Państwa na podsumowanie projektu.

Fundacja Miasto-Ogród Książenice zaprasza na dwa ostatnie warsztaty realizowanych w ramach projektu "Być rodzicem....w Książenicach". Obydwa spotkania odbędą się w Szkole Podstawowej w Książenicach. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 10.00.

1.Pitagoras też był dzieckiem…3 grudnia. Warsztaty te pokażą rodzicom jak wykorzystać codzienne sytuacje do kształtowania podstawowych pojęć matematycznych. Nauczymy rodziców konstruowania gier matematycznych w oparciu o teoretyczne podstawy opracowane przez p. prof. E. Gruszczyk-Kolczyńską. W czasie warsztatów zaprezentujemy wiele pomocy dydaktycznych M. Montessori, „edukarium”, „PUS”Ponieważ w czasie spotkania pojawią się pomoce montessoriańskie zachęcamy do udziału w spotkaniu rodziców zainteresowanych tym sposobem kształcenia. W imieniu organizatorów prosimy o punktualność
Te zajęcia przeznaczone są dla dorosłych.

2. By niejadek zjadł obiadek …i nie tylko - 4 grudnia . Warsztaty kulinarne dla rodziców dzieci o różnych potrzebach żywieniowych. W trakcie warsztatów zajmiemy się skutkami niewłaściwych nawyków żywieniowych. Podczas spotkania będzie można porozmawiać o ryzyku otyłości i niedożywienia. Zostaną pokazane sposoby na kształtowanie dziecięcych nawyków kulinarnych tak aby ich dieta była prawidłowa. Podczas spotkania będzie możliwość zdegustowania pysznych potraw i zapoznania  się z możliwościami Thermomixa. 
Na zajęcia zapraszamy rodziców z dziećmi.

Zapisy na warsztaty proszę kierować pod nr 602 57 21 80, lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.