Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Mimo fatalnej pogody, w sobotę 12 maja, odbyła się druga edycja Pikniku Ekologicznego organizowanego przez Fundację Miasto – Ogród Książenice. W tym roku przebiegał on pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich” i był dowodem na to, że nawet podczas deszczowej pogody można się dobrze bawić a goście nie boją się zmoknąć. Książenice odwiedziło kilkaset osób! Honorowy patronat nad Piknikiem objął Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki p. Grzegorz Benedykciński.

Dobra energia dla wszystkich


Piknik rozpoczął się ogłoszeniem wyników konkursu „Dobra energia dla wszystkich”, przeprowadzonym wśród uczniów szkół gminy Grodzisk Mazowiecki. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu wiersza lub namalowaniu ilustracji o tematyce ekologicznej. Wpłynęło 37 prac spośród których komisja wyłoniła 12 laureatów. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy, zestawy kreatywne z „Moje Bambino”, książki Adama Wajraka z autografem autora, oraz wspaniałe rośliny ufundowane przez „PLANTPOL” Zaborze. Pozostali uczestnicy konkursu i ich opiekunowie, otrzymali podziękowania i rośliny. Dla każdej ze szkół biorących udział w konkursie przygotowano roślinkę do posadzenia na terenie szkoły przekazaną przez producenta-wystawcę Pana Andrzeja Żukowskiego. Ogromną niespodziankę laureatom konkursu sprawiła drukarnia dbPRINT, która wydrukowała notesiki z wierszami i ilustracjami dzieci biorących udział w konkursie.

Po wręczeniu nagród przemówił Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, który ucieszył się z obecności wielu dzieci na pikniku. To dla nich budowana jest w Książenicach nowa szkoła, która ma zostać otwarta we wrześniu 2012r. Zapisanych jest do niej już ponad 260 uczniów, a zapisy jeszcze trwają.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczno – konkursowa – dla gości zagrali: Andrzej Dembowski, oraz Weronika, Julka, Zuza i Pamela – uczennice Gimnazjum nr 3 w Grodzisku Maz., które pod kierunkiem Andrzeja Siwika przygotowały swój występ. W przerwach występów redaktor, prowadzący i wydawca programu ROK W OGRODZIE i KAWA CZY HERBATA Marek Jezierski zadawał gościom pytania. Za prawidłowe odpowiedzi można było otrzymać roślinki i wiele innych nagród ufundowanych przez wystawców. Na scenie wystąpili również: lek. wet Rafał Stachurski, który radził jak utrzymać zwierzęta w dobrej kondycji, goście z Homo & Animal, którzy przedstawili swoich podopiecznych i omówili zasady postępowania podczas spotkania z agresywnymi zwierzętami oraz Marek Jezierski, który zaprezentował nowości ogrodnicze i wirtualny spacer po ogrodach Europy.

 Oczywiście podczas Pikniku była okazja do zrobienia zakupów, Swoje wyroby oferowali m. in. producenci serów, miodów, gołąbków, potraw z Thermomixu. Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się wyroby rękodzieła.

Kwiatki za odpadki


Wokół sceny na gości czekało mnóstwo atrakcji. Już przed godziną 10.00 ustawiła się długa kolejka do stanowiska firmy REMONDIS gdzie wymieniano baterie i elektroodpady na sadzonki. Przez 6 godzin do ogrodników-ekologów trafiło 1200 roślin, któe wymieniono na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - w sumie 1.490 kg oraz baterie: 450 kg! Firma AMINEX „zamieniała makulaturę w bratki”. Rozdano ponad 300 sadzonek, a przy okazji uzbierało się ponad 1200 kg makulatury!

Radość tworzenia i sportowe emocje

Na wszystkich gości czekało wiele atrakcji. W Otwartej Pracowni Twórczej można było samodzielnie stworzyć mozaikę. Moje Bambino zapraszało matematycznych odkrywców i dorosłych do zabawy z kształtkami NUMIKON. We współpracy z Fundacją Miasto Ogród Książenice odbywały się warsztaty kreatywne dla najmłodszych. Na spotkanie z książkami zapraszała Biblioteka Publiczna. Gdy tylko przestawało padać na korcie pojawiali się tenisiści. Na dzieci czekały kucyki i zaprzyjaźnione pieski z Homo & Animal. Żeglarzom z Czystego Wiatru nie straszne takie pogody, więc przez cały czas pikniku podziwialiśmy rozpięte żagle przepływających żaglówek. Dużym powodzeniem cieszyło się obozowisko Zbieracza Podróżnika- dzieci m. in. obserwowały jak można rozpalić ogień nie używając zapałek. „W sobotę rano obawialiśmy się, że pogoda wystraszy gości piknikowych. Okazało się, że mimo to nasze stoisko odwiedziło bardzo dużo dzieci.” – mówi Olga Ripper, wystawca. Ogromną atrakcją było także czerpanie papieru, które na stoisku dbPRINT prowadził Piotr Dąbrowski, oraz malowanie buziek w wykonaniu Marty Zawadzkiej z Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zamiast siedzieć w domu uzbroili się w parasole i kalosze i przyszli do nas. – mówi Jolanta Szczygielska, koordynator Pikniku z ramienia Fundacji Miasto-Ogród Książenice- Było nam bardzo miło że humory podczas Pikniku dopisywały a goście dobrze się bawili.

Piknik Ekologiczny w Książenicach staje się lokalną tradycją. Fundacja Miasto – Ogród Książenice zaprasza za rok!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Wydarzenia!