Luty 2020
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29

Sprawy samorządowe

W tej sekcji będziemy zamieszczać dokumenty, które mogą zainteresować mieszkańców Książenic.
Za ich udostępnienie dziękujemy Radnemu, panu Stanisławowi Kolasie.

Stanisław Kolasa 
Radny Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.: 513-839-117
Dokumenty zostały podzielone tematycznie na działy:

Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi w nich pismami.

Sołtys i Rada Sołecka Książenic organizują 16.04.2016 roku wycieczkę do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie (Polskiego LOURDES) i na pola Grunwaldu, finansowaną z funduszu soleckiego. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona aby wziąć w niej udział trzeba  wystartować w prostym konkursie - wypełniając do 31 marca ankietę dostępną na stronie sołectwa. O wynikach zwycięzców poinformuje osobiście Pani Sołtys Aleksandra Jankowska. Każda wytypowana zwycięska ankieta to dwa miejsca na wycieczkę!
Szczegółowe informacje o konkursie można znaleźć w regulaminie  konkursu.

Program wyjazdu

 • Zwiedzanie z przewodnikiem sanktuarium zbudowanego w stylu gotyckim, przejście wyjątkowej drogi różańcowej,  kapliczka z obrazem pierwszych objawień, które rozpoczęły się w 1877 roku
 • Wspólna modlitwa przed obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz pochodzi z połowy XVI wieku, ukoronowany przez Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wizerunek Maryi ozdobiony jest licznymi wotami, które są darem od wiernych za łaski otrzymane przez wstawiennictwo Matki Bożej.
 • Istnieje możliwość uczestniczenia w parafialnej mszy świętej o godz. 12.00
 • Przerwa na obiad [godz.13.10] w restauracji położonej na terenie parafialnego domu pielgrzyma [płatny indywidualnie o 25 zł].
 • Czas do dyspozycji Uczestników na zakup pamiątek.
 • Wyjazd z Gietrzwałdu ok godz. 14.45/15.00
 • W drodze powrotnej zwiedzanie  miejsca bitwy króla Jagiełły z zakonem krzyżackim pod Grunwaldem

Szczegółowy program wyjazdu.

Książenice, dnia 16.12.2015 r.

Stanisław Kolasa
Radny Rady Miejskiej w Grodzisku Maz.
Al. Spacerowa 42 B
05-825 Książenice

Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Maz.
Pan Grzegorz Benedykciński

Dotyczy: zmiany organizacji ruchu w ulicach Al. Sosnowej, Al. Brzozowej i Al. Marylskiego.

W nawiązaniu do korespondencji prowadzonej od dnia 04.06.2013r. zwracamy się o zdecydowane działanie służb w sprawie oznakowania ulic Al. Sosnowej i Al. Brzozowej w Książenicach.
Zgodnie z opinią zarządcy ruchu z dnia 28.11.2014 roku  jest możliwe ograniczenie prędkości  znakami D-42 i D-43.
Prosimy również o ustawienie znaku ograniczającego tonaż do 10 ton ponieważ ulica wykonana jest w destrukcie i nie wytrzyma obciążenia zestawów wysoko tonażowych (koszt budowy ulicy w 2013 roku wynosił 430 tyś.). Proszę również o oznakowanie znakami D-42 i D43 ul. Al. Marylskiego ok.900 mb od skrzyżowania ul. Marylskiego i Koncertowej do końca płyt. Hałas jadących z nadmierną szybkością pojazdów zakłóca spokój mieszkańców, którzy nie mają komfortu zamieszkiwania.

Proszę o pilną interwencję.

Z poważaniem
Stanisław Kolasa

Informacja z pracy samorządowej za rok 2015

1.Zakończono budowę ul. Al. Spacerowej i oświetlenia w tej ulicy.
2.Uchwałą nr 275 z dnia 15.12.2015r. został przyjęty budżet gminy na rok 2016, w którym umieszczone są zadania dotyczące budowy dróg ulicy Przyjaciół, Al. Olszowej i Al. Sadowej.
3.Przyjęto do realizacji budowę oświetlenia w ulicach: Owocowej, Wiolinowej, Muzycznej i Koncertowej.
4.Podjęto działania w sprawie wykupu działek w celu połączenia komunikacyjnego ul. Cichociemnych z ul. Mazowiecką na wysokości ul. Sosnowej w Książenicach.
5.Uchwałą nr 282 z dnia 15.12.2015r. przyjęto wieloletni plan rozwoju i modernizację urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2015-2022 – ZAŁĄCZNIK NR 1
   a)projektowanie i wykonanie sieci kanalizacyjnej na osiedlu w Książenicach,
   b)realizacja umowy z firmą MTG Agri-Rol na finansowanie budowy sieci wodociągowej na osiedlu w Książenicach,
   c)projektowanie i budowa sieci wodociągowej w ulicy Al. Olszowa w Książenicach.
6.Zmiana organizacji ruchu w ulicach Al. Sosnowej, Al. Brzozowej, Al. Marylskiego oraz Młodości – ZAŁĄCZNIK Nr 2


7.Praca na rzecz przebudowy dróg lokalnych- przebudowa łącznika między Radoniami a Książenicami w celu uruchomienia komunikacji okrężnej Grodzisk Maz. – Radonie –Książenice- Marynin-Siestrzeń-Opypy- Grodzisk Maz.
8.Budowa przystanku autobusowego przy Przychodni Zdrowia w Książenicach.
9.Przebudowa linii energetycznej w ul. Al. Olszowej w latach 2016/2017.
10.Zagospodarowanie terenu przy OSP w Książenicach w zakresie budowy boiska do piłki nożnej.
11.Budowa ścieżki rowerowej w Maryninie.
12.Współpraca ze szkołą, „Klubem Przystanek Książenice” i organizatorami imprezy „Biegam bo lubię’’ dla promocji Książenic i gminy Grodzisk Mazowiecki.

Uchwały w wersji elektronicznej w formie pdf dostępne są w www.bip.grodzisk.pl w zakładce Rada Miejska-Sesje Rady Miejskiej- Porządek obrad- VII kadencja.

Stanisław Kolasa

Radny Rady Miasta Grodzisk Maz.

15.12.2015r. radny Stanisław Kolasa złożył interpelację do Burmistrza Grodziska Mazowieckiego w sprawie budowy nowego przystanku autobusowego na ul. Mazowieckiej przy przychodni oraz utwardzenia ul. Polskich Kwiatów.
Stanisław Kolasa                                                                      Książenice, dnia 15.12.2015r.
Radny Rady Miejskiej w Grodzisku Maz.
Al. Spacerowa 42 B
05-825 Książenice                                                                 Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Maz.
                                                                 Pan Grzegorz Benedykciński                                                       INTERPELACJA


dotyczy: budowy przystanku autobusowego przy drodze powiatowej nr 1503, oraz  utwardzenia drogi gminnej ul. Polskich Kwiatów przy Przychodni Specjalistycznej ul. Mazowiecka 136A w Książenicach.Wnioskuję, o budowę przystanku autobusowego przy drodze powiatowej nr 1503 w Książenicach ul. Mazowiecka 136A oraz remont odcinka drogi około 200 metrów mb ulicy Polskich Kwiatów, która jest dojazdem do przychodni.
Inwestycja ta jest potrzebna pacjentom którzy korzystają z komunikacji autobusowej. Pacjentami tej przychodni są mieszkańcy Książenic, Marynina, Kad, Opyp i Grodziska Mazowieckiego.
Lekarze specjaliści przenieśli się z innych przychodni do Książenic, a wraz z nimi ich pacjenci. Pacjentami są ludzie starsi, schorowani, matki z dziećmi i inwalidzi. Pragnę nadmienić, że  skrzyżowanie dróg u zbiegu ulic Mazowieckiej, Parkowej i Sadowej jest  również niebezpieczne i wymaga rozwiązania komunikacyjnego. W tej sprawie miałem wiele interwencji pacjentów i mediów, które zajęły się tą sprawą.
Proszę o jak najszybsze rozwiązanie problemów pacjentów Przychodni w Książenicach.


                                                                                                    Z poważaniem
                                                                                                    Stanisław Kolasa

W załączeniu:
Pismo z podpisami pacjentów

Radny Stanisław Kolasa zaprasza na dyżury w każdy ostatni poniedziałek miesiąca w godzinach 19.00 -20.00. Dyżury odbywają się w Szkole Podstawowej w Książenicach, Aleja Marylskiego 3.
Kontakt telefoniczny: 513 839 117
Dyżury w tym półroczu:

 • 30 marca
 • 27 kwietnia
 • 25 maja
 • 29  czerwca

Jerzy Kopeć to kandydat do Rady Powiatu, startujący z listy KW Ziemia Grodziska. Użytkownicy naszego książenickiego forum znają go z licznych wypowiedzi. Mieszka w Opypach.

Proszę o poparcie mojej kandydatury w zbliżających się wyborach samorządowych. Nie będę szczegółowo opisywał swoich zamierzeń na najbliższą kadencję bo i tak życie zweryfikuje, czym nowi radni aktualnie będą się zajmować. Jedno co mogę Państwu obiecać to to, że gdy zostanę wybranym nadal będę godnie i skutecznie reprezentował Państwa w Radzie Powiatu. Mój program jest spójny z programem ugrupowania które zaproponowało mi kandydowanie w tych wyborach tj. Porozumienia Samorządowego "Ziemia Grodziska". Materiał ten został już dostarczony Państwu do domów. Kolejne materiały i informacje dotrą do Państwa wkrótce. Dużą część swojej aktywności w Radzie której kadencja dobiega końca, poświęciłem sprawom budowy chodnika od Grodziska do Książenic, uruchomienia oddziału położniczego z neonatologią w Szpitalu Zachodnim oraz tworzenia Spółdzielni Socjalnych, które pozwolą bezrobotnym brać sprawy we własne ręce. Jak widać nie wszystko udało się dokończyć. Mam nadzieję, że otrzymam od Państwa szansę na dokończenie moich zamierzeń.
 
z wyrazami szacunku Jerzy Kopeć
Agnieszka Łuczka Sękulska kandyduje naszym okręgu z listy Stowarzyszenia Samorządowego Grodziszczanie, mieszkająca w Książenicach.
Zależy jej na poprawie komunikacji pomiędzy Radą Miasta i mieszkańcami. Jako matka trójki dzieci chce zadbać o poprawę bezpieczeństwa w okolicy Samorządowej Szkoły Podstawowej w Książenicach oraz o lokalizację gimnazjum w naszej okolicy. Postuluje przekształcenie budynku starej szkoły w Wiejski Pawilon Kultury. Udziela się na książenickim forum, gzie udziela odpowiedzi na pytania wyborców (forum.ksiazenice.net)


Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński odpowiedział na pismo wystosowane przez 99 mieszkańców Książenic w sprawie poprawy bezpieczeństwa na terenie Osiedla Książenice. Aby zmniejszyć ryzyko włamań i kradzieży zostaną zamontowane urządzenia monitorujące. Poprawione zostanie również oświetlenie dróg wewnętrznych osiedla. W październiku ma zostać ogłoszony przetarg na realizację budowy oświetlenia na etapie II, a do końca roku 2014 zostanie również ogłoszony przetarg na budowę oświetlenia na etapie III. TERMINY I ZAKRES REALIZACJI UZALEŻNIONY JEST OD LICZBY MIESZKAŃCÓW ZAMELDOWANYCH NA POBYT STAŁY. Trwają również prace nad projektem organizacji ruchu na etapie III - w tym usytuowania progów zwalniających, przejść dla pieszych oraz oznakowania dróg.


Stanisław Kolasa - Radny Rady Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki 2010- 2014 r.
Magister inżynier, absolwent Politechniki Poznańskiej. Obecnie nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych Nr 2 w Grodzisku Maz. Bezpartyjny działacz samorządowy.
Od 2008 do 2012 roku członek Zarządu Rady Osiedla "Książenice". Jako radny będę w dalszym ciągu pracował
na rzecz rozbudowy i modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacji na terenach wiejskich, nad budową dróg i oświetlenia oraz rozbudową sieci gazowych

Sprawozdanie z dotychczasowych działań oraz program wyborczy:
(czytelny po powiększeniu do pełnych rozmiarów w prawym górnym rogu. Dodatkowo jego treść zamieszczamy poniżej.)