Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

2 września w Samorządowej Szkole Podstawowej w Książenicach odbyła się uroczysta wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2013/14.
          Inauguracja rozpoczęła się mszą świętą w Kościele p.w. św. Jana Vianeya w Książenicach odprawionej przez Arcybiskupa Diecezji Warszawskiej Kardynała Kazimierza Nycza.
           O godzinie 10.00 odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się część oficjalna na sali gimnastycznej szkoły podstawowej. W uroczystości wzięli udział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, mazowiecki kurator oświaty Karol Semik, burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, zastępca burmistrza Jolanta Grabowska, radni, sołtysi z Książenic i okolicznych miejscowości grono pedagogiczne, rodzice i uczniowie.

          Uczniów powitała Dyrektorka Szkoły Katarzyna Galla życząc swoim uczniom podołania nowym obowiązkom z uśmiechem. Odczytała również list od wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Uczniowie otworzyli galę tańcząc dla gości poloneza, odbył się też krótki recital chopinowski w wykonaniu nowego nauczyciela muzyki, który do niedawna był pracownikiem Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.
         Następnie z przemówieniami wystąpili goście. Kardynał Kazimierz Nycz cieszył się z szybkiego rozwoju i ogromnej energii książenickiej społeczności, którą  obserwuje od wielu kat wraz z budową książeckiej parafii.  Burmistrz Grzegorz Benedykciński wyraził swoją dumę ze szkoły – jednej z niewielu na Mazowszu gdzie zamiast zwalniać zatrudniono w tym roku 12 nowych nauczycieli, do której już w drugim roku funkcjonowania uczęszcza ponad 500 dzieci z rejonu a naukę w klasie pierwszej rozpoczęło 77 uczniów w tym 26 sześciolatków. Jest to szczególnie godne podziwu gdyż plany wobec szkoły były bardzo różne - początkowo myślano o likwidacji niewielkiej szkoły w Książenicach do której uczęszczało ok. 50 uczniów. Decyzję o budowie nowej szkoły podjęto w związku z reformą, posyłającą do szkoły 6 latki. Szkoła została wybudowana w ekspresowym tempie jednego roku i i pomimo odwołania reformy od razu zapisano do niej ponad 250 uczniów. Szkoła podstawowa to ważny początek edukacyjnej drogi, od którego w dużej mierze zależy dalszy rozwój dziecka. Dlatego szkoła w Książenicach posiada bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, m.in.: Klub Odkrywców Przyrody, Teatr Młodego Aktora, koło języka rosyjskiego. Prowadzone są także kursy, m.in.: kreatywności, muzykoterapii, oratorskie, sportowe oraz ekologiczne.
          W rozwój szkoły czynnie zaangażowani są rodzice. Już po pół roku jej funkcjonowania powstała Fundacja Przyjaciele Szkoły w Książenicach. Prezes fundacji p. Iwona Rok opowiedziała o sukcesach organizacji, która pozyskała prawie 30tys zł na projekty realizowane w szkole w tym prawie 27tys. zł. od Fundacji PZU na doposażenie sali przyrodniczej i warsztaty dla dzieci. Fundacja zorganizowała również przy współpracy z Fundacją Szkołą na Widelcu oraz firmą Sweedeponic spotkanie z kucharzem i dziennikarzem Grzegorzem Łapanowskim. W najbliższym czasie Fundacja planuje zorganizowanie Festiwalu Pasji.
         Na koniec kurator mazowiecki kurator oświaty Karol Semik, życzył dzieciom powodzenia w nauce i wspominając swój pierwszy dzień w  szkole jako wyjątkowego 6-latka  pierwszym dzwonkiem oficjalnie rozpoczął nowy rok szkolny i przekazał scenę uczniom. Dla zebranych gości, rodziców, nauczycieli i kolegów mali aktorzy wystawili przedstawienie z wplecionym jeziorem łabędzim w   wykonaniu Książeniczek, krakowiakiem oraz pokazem cheerlederek.
          Po części artystycznej dzieci i rodzice udali się do klas gdzie przedstawiono plan zajęć natomiast goście zwiedzili nowoczesny budynek szkoły.
         W nowym roku szkolnym życzymy uczniom i nauczycielom wielu sukcesów, ciekawych projektów i dużo radości z nauki.

Więcej zdjęć w galerii.