Maj 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Milanowskie Centrum Kultury zaprasza 26 listopada, godz. 19.00 na koncert w ramach projektu "Kultura bez barier". Wystąpi Kapela Drewutnia oraz  Adam Andryszczyk.

Wstęp bezpłatny za okazaniem zaproszeń. Zaproszenia do odebrania w sekretariacie Milanowskiego Centrum Kultury. Rezerwacje pod numerem tel. 22 758 32 34.

 


Kapela Drewutnia
Olga Iwanicka - śpiew, reco-reco, triangiel
Anna Różycka - skrzypce, suka biłgorajska, mandolina, mazanki, śpiew
Dariusz Banul - basy sądeckie
Konrad Jarski - akordeon, śpiew
Piotr Michalski - sopiłki, wołynka, gajdica, dżołomiga, fujara, śpiew
Dariusz Mikułowski - bałałajka, śpiew
Mariusz Wołkowicz - gitara, mandola, mandolina, toushpulur, śpiew
Piotr Ziółek - bęben huculski, tamburino, śpiew, prowadzenie zespołu

Grają utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. Stąd w ich repertuarze zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski...
Celem Kapeli jest przybliżanie współczesnemu odbiorcy dawnych pieśni i piosenek ludowych we własnej interpretacji. Starają się wiernie zachować tekst i melodie utworów oraz - stosując dostępne instrumentarium - oddać w pełni ich nastrój.
Instrumentarium  zespołu tworzą instrumenty tradycyjnie obecne w polskiej muzyce ludowej, jak akordeon, bęben, klarnet, mandola, mandolina, skrzypce, tamburyn, jak i inne, wykorzystywane w muzyce regionów, z których kultury czerpią – ukraińska sopiłka, huculski bęben, rosyjska wołynka czy bałałajki.
Łączą tradycyjnego słowiańskiego folkloru z nowymi brzmieniami i własnym opracowaniem, można więc usłyszeć  również takie instrumenty, jak irlandzkie whistles, staropolska suka biłgorajska, południowo-amerykańskie reco – reco, czy mongolski toushpulur. Za ich pomocą kapela stara się oddać całe bogactwo opracowywanych przez nich utworów.
Oficjalna strona kapeli  http://www.kapeladrewutnia.pl/

Adam Andryszczyk
urodził się 13.05.1964 r. w Kowalach Oleckich. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Od 1989 roku członek Polskiego Związku Autorów i Kompozytorów Muzyki Rozrywkowej (ZAKR). Laureat wielu festiwali (m.in. Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie, Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, występ na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, nagroda Ministra Kultury i Sztuki za teksty na MSTiWPA w Myśliborzu, nagroda literacka pisma "Student").
W latach 1997-98 związany z teatrem plenerowym, dla którego pisał muzykę (m.in. "Dwoje ludzieńków" wg B. Leśmiana). Od jesieni 1998 do lata 2000 roku występował na scenie "W.A.N.N.A." przy teatrze dramatycznym im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Współzałożyciel olsztyńskiej "Sceny BABEL".
Wydał zbiór wierszy "Jeszcze - proszę o dreszcze", oraz powieść sensacyjno-przygodową pt. "Krymski Łut". Autor monodramu "Normalka". Właściciel "Mazurskiej Kuźni Dźwięku" - studia nagrań, w którym zrealizował autorskie płyty "Majówka", "GROCHole", "RockAndrole" i "Urodzinowe Rozterki".
Przez dwa lata realizował autorskie audycje radiowe, reportaże, słuchowiska. Od grudnia 2003 do marca 2007 r. był dyrektorem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kowalach Oleckich, gdzie kontynuował organizowanie "Zajazdu Bardów" - imprezy poświęconej piosence autorskiej. Od marca 2007 r. pracował etatowo w Domu Pracy Twórczej (pokamedulski klasztor) na Wigrach, jako kierownik do spraw promocji i kultury. Aktualnie, jako prezes stowarzyszenia "Archiwiści Północy", zajmuje się realizacją filmów dokumentalnych.
W roku 2008 odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
Oficjalna strona artysty
http://www.adam.andryszczyk.com/