Czerwiec 2020
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Centrum Kultury zaprasza w niedzielę 11.11.2012 r. w godz. 11.00-18.00 na prezentację Willi Radogoszcz Galerii Etnograficznej. Będzie to okazja do obejrzenia odnowionego, zabytkowego budynku z wnętrzami zaadaptowanymi w celach edukacyjnych i wystawienniczych oraz zapoznania się z ofertą  działań na rzecz popularyzacji wiedzy o Grodzisku i jego najznamienitszych mieszkańcach.
Program:
Korzystając z nowoczesnego sprzętu muzealnego wspólnie zagłębimy się w historię miasta sprzed 100 lat. Z Członkami Ligii Baronów poznamy żołnierską dolę z okresu zwycięskich walk Jana III Sobieskiego. Przeganiając jesienną szarówkę pokażemy kolorowy Grodzisk namalowany przez Szczepana Brozycha. Wraz  z Walny- Teatr prześledzimy jak rodzą się dyktatury. Najmłodszych zapraszamy na pierwsze zajęcia z cyklu „Mali Wielcy Tektonicy- architektura dla najmłodszych”. Wstęp wolny!


Szczegóły:
11.00-18.00 Grodzisk jaki był… prezentacja wystawy stałej dotyczącej historii miasta w XIX i XX w.
Zapraszamy do naszych wnętrz, gdzie za pomocą zabytków i multimediów opowiemy o najważniejszych wydarzenia z historii miasta XIX i XX w. Przyjdź. Posłuchaj gawędy. Tak jak My o Grodzisku nie opowiadał jeszcze nikt!

Kolorowe sny- wystawa prac Szczepana Brozycha, dokumentalisty grodziskiego
Przyjdź i zanurz się w kolorach miasta ukazanego przez  Szczepana Brozycha, twórcy nierozerwalnie związanego z Grodziskiem. Jego sztuka jest świadectwem przemian miasta na przestrzeni lat. Przybliża architekturę miasta, którego już nie ma. Uczy patrzenia, umiejętności dziś, w dobie pośpiechu i natłoku bodźców, zapomnianej. Pokazuje, że każda brama, budynek, ulica jest wyjątkowa i warta naszej uwagi. Zapraszamy!

11.00-12.30 - Mali Wielcy Tektonicy- architektura dla najmłodszych- zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat (obowiązują zapisy   tel. 501 310 115 albo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Jeżeli masz od 6 do 10 lat, jesteś małym konstruktorem, którego ciekawi świat dołącz do naszej grupy budowlanej. Rozpoczynamy zajęcia Mali Wielcy Tektonicy, na których poprzez zabawę zapoznamy się z historią architektury i jej elementami w krajobrazie Grodziska. Na pierwszych zajęciach wzniesiemy słowiański gród. Wspólnie poznamy życie i zajęcia mieszkańców naszej ziemi sprzed 1000 lat. Czekamy na Ciebie!


14.30 - uroczyste przecięcie wstęgi z udziałem władz miejskich

14.30-16.30 - w żołnierskim obozie króla Jana- żywa lekcja historii: opowieść połączona z pokazem broni i strojów z XVII w.

Podczas prezentacji Radogoszczy świętujemy zwycięską bitwę wojsk Jana Sobieskiego nad Turkami, która odbyła się z 11.11.1673 roku  pod Chocimiem. Dzięki zaproszonym gościom z Ligii Baronów dowiemy się, jak odziały Sobieskiego pokonały 35 tysięcy żołnierzy osmańskich. Rekonstruktorzy historyczni w strojach muszkietera, husarza i rotmistrza jazdy polskiej zapoznają nas z losem siedemnastowiecznego żołdaka.
Zaprezentują elementy zbroi husarskiej, szable, koncerze,  pałasze, muszkiety, pistolety, ładownice, berdysze, łuki tureckie i strzały świszczące oraz "sepcik podręczny szlachcica polskiego", zawierający utensylia, oraz ulubione przedmioty codziennego użytku z XVII w. Przyjdź i poznaj historyczne fakty, z których możesz być dumny! Obejrzyj z bliska prezentowane przedmioty. Dotknij i wypróbuj czym posługiwali się żołnierze Sobieskiego. Weź udział w pokazie wystrzałów z moździerza i muszkietu. Zapraszamy!

18.00-19.00 - Dyktator- spektakl plenerowy Walny-Teatr
Wieczorem zapraszamy do obejrzenia widowiska Dyktator. Jego autorem jest Adam Walny, jeden z najbardziej uznanych twórców teatru lalkowego w Polsce. Za pomocą machin teatralnych pyta o źródła i konsekwencje różnych dyktatów, które jak często bywa zaczynają się już w domach, a kończą na placach spływających krwią. Ten oryginalnym lalkarz solista jest równocześnie scenarzystą, konstruktorem i budowniczym lalek, a także wykonawcą przedstawień. Spektakle Walny- Teatr były prezentowane i nagradzane na najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą.
Warto obejrzeć! Zapraszamy!

źródło: www,centrumkultury.eu