Centrum Kultury poinformowało o odwołaniu wieczoru węgierskiego!

W poniedziałkowy wieczór, 19 marca Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim zaprasza na Wieczór Węgierski. Na gości czekają następujące atrakcje:

CENA BILETÓW - 20 zł
w dniu wydarzenia - 25 zł
Kino Centrum Kultury
ul. Spółdzielcza 9
22 734 79 44 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Muzyka zespołu FABATKA bazuje na prastarych motywach muzycznych jeszcze istniejących na kresach Europy Środkowej. Muzyka ta była znana zarówno wśród ludzi  żyjących z pasterstwa na stokach Karpat, jak i ludów w niecce Karpackiej zajmujących się rolnictwem i trudniących się żołnierką. Oddziaływano na nią z wielu stron i dzięki temu harmonijnie zlepia wiele cech melodii ludów Wschodu – Turków, Wlachów, Mołdowian, Hucułów, Rumunów oraz Polaków i Węgrów.

Nie jest przypadkiem, że ta muzyka zachowała się właśnie na kresach, bowiem tereny, które w średniowieczu były jeszcze otwarte, w czasach nowożytnych, a zwłaszcza od czasu powstawania państw narodowych stały się odizolowanymi wyspami etnicznymi. Mieszkańcy tego świata starali się zachować swoje dawne wartości, zwyczaje, tradycje i dzięki temu  utrzymać własną tożsamość etniczną. Węgierskie melodie rodem z Siedmiogrodu często pojawiają się w polskiej muzyce ludowej między innymi dzięki temu, że wraz z pochodzącym z tej krainy królem, Stefanem Batorym przybyły do Polski również liczne oddziały żołnierzy piechoty, co wykazał w swoich pracach badawczych i opracowaniach Joszko Broda, znakomity artysta-muzyk ludowy, który sam często czerpie z tych melodii w swojej twórczości. Melodie, które teraz zabrzmią, często słyszane były podczas odpoczynku wojska przy ogniskach a także w czasie przemarszu wojsk na polu walki, gdyż ich dowodzono przy pomocy piszczałek bojowych.

Dom muzyki ludowej „Fonó” w Budapeszcie, za pomocą swoich etnografów i muzyków, próbuje obecnie uratować od zapomnienia tę muzykę zbierając ją z terenów kresowych i przygotowując materiał muzyczny pt. „24 godziny”. Stąd częsty występ zespołu Fabatka na jego scenie i prezentacja jego muzyki, której w tej chwili może wysłuchać również publiczność Zamku Warszawskiego.

W foyer kina będzie można obejrzeć wystawę p.t. „Rozdziały ze wspólnej historii Polski i Węgier”

1. Dynastia Piastów i Árpádów
2. Andegaweni, Piastowie, Jagiellonowie
3. Dwa najznaczniejsze królestwa Europy Środkowej w XV wieku
4. Jagiellonowie i ród Zapolya
5. Ród Batorych i Siedmiogród
6. Książęta siedmiogrodzcy a tron polski
7. Jan III Sobieski i Węgrzy
8. Franciszek Rakoczy II i Rzeczpospolita
9. Kontakty religijne, kulturalne i gospodarcze między królestwami Polski i Węgier
10. Polsko – węgierskie kontakty w XVIII wieku, Księstwo Warszawskie
11. Wiek powstań narodowych
12. Kontakty obydwu narodów w pierwszej połowie XX wieku
13. Polacy i Węgrzy przeciwko dyktaturze komunizmu
14. Solidarność i Węgry
15. Upadek komunizmu, przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej