Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Któraż młoda dama nie marzy o karierze baletnicy? Róż, tiule, zwiewne bezy spódniczek, piruety, arabesque, assemble, chasse, plie, port de bras… Roztańczony zawrót głowy – takie właśnie były nasze zajęcia baletowe. Zaraz, niezbędne jest w tym miejscu małe sprostowanie, nie tylko dziewczynki uwielbiają pląsy, czego dał świadectwo pewien młody dżentelmen. Cóż, gdyby kariera strażaka utknęła w martwym punkcie, zawsze może wytańczyć sobie drogę do marzeń.
No dobrze, ale jak to wyglądało w praktyce? Z pewnością nie tak romantycznie, jak się baletowym profanom zdaje. Pani Agnieszka Biedrzycka Janik, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie, przygotowała dla swych uczniów autorski program, w którym dużą wagę przywiązywała do twórczej aktywności dzieci, a przede wszystkim przyjemności, jaką niosą ze sobą taniec i ruch. Każde spotkanie podzielone było na dwie równie ważne części: pierwsza – ćwiczenia ogólnorozwojowe i rozciągająca na matach, bazujące na podstawach tańca klasycznego; druga – mini choreografie, zabawy taneczne, improwizacje.
Balet jak żaden inny rodzaj tańca uczy płynności ruchów, zręczności, wdzięku. Ćwiczenia oparte na technice tańca klasycznego korzystnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dziecka, szczególnie rozpoczęte we wczesnym wieku, kiedy organizm dziecka przejawia naturalną elastyczność i podatność na prawidłowe formowanie układu mięśniowo-kostnego. Ćwiczenia modelują sylwetkę, kształtują prawidłową postawę, wzmacniają gorset mięśniowy, poprawiają gibkość i elastyczność, rozwijają koordynację ruchową oraz orientację przestrzenną, usprawniają motorykę całego ciała. Dzieci uczą się poczucia rytmu, poznają świat muzyki klasycznej (i nie tylko) i ruchu scenicznego. Zajęcia baletowe pomagają dzieciom wyzbyć się nieśmiałości, pozwalają uwierzyć we własne siły, kształtują świadomość własnego ciała, wyrabiają ogólne poczucie estetyki i dbałości o wygląd oraz ruch. Uczą samodzielności, dyscypliny i współpracy w grupie.
Gimnastyka z elementami baletowymi, mini układy choreograficzne, kontakt z muzyką miały wprowadzić dzieci w zaczarowany świat tańca klasycznego. Libretta znanych baletów takich jak Dziadek do Orzechów, Jezioro Łabędzie, Śpiąca Królewna zamienione w bajkowe opowieści zabierały dzieci w pełną emocji podróż. Z zajęć na zajęcia ćwiczenia i pląsy taneczne nabierały coraz więcej wyrazu i gracji, a uczniowie, skoncentrowani, uczyli się nowych rzeczy z wysoko podniesioną głową.