Wrzesień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

O miejcowości

Książenice - największa po Grodzisku Mazowieckim miejscowość w gminie. Książenice posiadają infrastrukturę edukacyjną (nowoczesna szkoła publiczna, 3 przedszkola, żłobek), usługową (salony piękności, oddział banku, sklepy, gabinet weterynaryjny, kawiarnio cukiernia), medyczną (przychodnia lekarska, dwie apteki, gabinet stomatologiczny) i społeczną (lokalne centrum kultury, dwie fundacje, klub miłośników Książenic). W Książenicach powstaje południowe centrum gminy, z którego korzystają mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Książenice są doskonale skomunikowane z Warszawą. Leżą 2 km od trasy szybkiego ruchu S8, (trasy katowickiej – węzeł Siestrzeń) i 8 km od wjazdu na autostradę A2 (węzeł Grodzisk Mazowiecki). Dzięki temu dojazd do Warszawy trwa niecałe 30 minut. Można też skorzystać z pociągów WKD i PKP (najbliższe przystanki zaledwie 4km od miejscowości) oraz  autobusów komunikacji miejskiej.

24 lutego 2010 roku  Rada Miejska w Grodzisku Mazowieckim uchwaliła nazwy ulic dla etapu III Osiedla Książenice (Uchwała Nr 587/201). Ze względu na to, że na większości portali mapowych wciąż nowe ulice nie są zaznaczone poniżej zamieszczamy plan:


autor: Agencja Regraf

Na sesji Rady Miejskiej Grodziska Mazowieckiego, 27 kwietnia 2011 roku, uchwalony został Plan Odnowy Wsi Książenice. Pełna treść dokumentu.

Działalność społeczna:

Szybki rozwój miejscowości spowodował, że konieczne było stworzenie organizacji, która przyczyni się do aktywizacji życia społecznego mieszkańców. W tym celu na początku 2011 roku powstała Fundacja Miasto-Ogród Książenice, na której czele stanął pan Jacek Szczygielski.

W ramach swoich działań Fundacja:

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z działań Fundacji

Działania fundacji zaktywizowały mieszkańców Książenic i zachęciły ich do działania. Pod koniec roku 2011 powstał z inicjatywy Radnego, Pana Stanisława Kolasy, Klub Miłośników Książenic "Przystanek Książenice". Klub ma na celu integrowanie mieszkańców Książenic poprzez organizowanie spotkań i wydarzeń towarzyskich. Klub organizuje sąsiedzkie spotkania przy grillu wspólne oglądanie gwiazd, pokazy filmowe, spotkania świąteczne. W 2013 wspólnie z Samorządową Szkołą Podstawową w Książenicach zorganizował pierwszą edycję biegu Biegam Bo Lubię w Książenicach, w której udział wzięło ponad 250 osób - biegaczy i miłośników nordic walking. Organizowana rok później druga edycja zgromadziło ponad 500 uczestników, a trzecia ok. 800! Wydarzeniu patronuje radiowa Trójka, a imprezę co roku prowadzi Krzysztof Łoniewski, dziennikarz sportowy.

W 2013 roku w Książenicach powstała również Fundacja Przyjaciele Szkoły w Książenicach, której celem jest sprawić, aby Szkoła w Książenicach oprócz nowoczesnego budynku  była innowacyjna, szła z duchem czasu, poszerzała dzieciom horyzonty, uczyła myślenia i rozwijała ich talenty. Dzięki pracy Fundacji do książenickiej szkoły podstawowej zawitał program "Szkoła na widelcu" , który poprowadził pan Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz kulinarny. Było to jedyne takie wydarzenie zorganizowane przez Fundację "Szkoła na widelcu" i Firmę Swedeponic w województwie mazowieckim. Dzięki środkom pozyskanym m.in. od Fundacji Orange, Fundacji BGK, Fundacji PZU oraz dofinansowaniu od Gminy Grodzisk Mazowiecki Fundacja Przyjaciele Szkoły w Książenicach zorganizowała wiele ciekawych projektów - "Badam i Eksperymentuję", "Poznajmy rezydencje królewskie", "My i nasze pasje", "Zdrowym być!" i wiele innych,


Wcześniej w 2008 roku w Książenicach rozgrywały się Mistrzostwa Polski w Landkitingu o Puchar Burmistrza Grodziska Mazowieckiego. Można obejrzeć fotorealcję oraz filmik z tego wydarzenia.

 

Ciekawe miejsca:

W Książenicach znajdują się cztery kapliczki, które w miejscowym "Planie Odnowy Wsi Książenice" zostały określone jako dziedzictwo kulturowe.

  • Na rogu ulic Parkowej i Mazowieckiej znajduje się kapliczka Matki Boskiej z 1868 roku. Znajduje się w niej Obraz Matki Boskiej a na daszku stoi krzyż z figurą Chrystusa.

 

    • Przy ulicy Owocowej znajduje się kapliczka ufundowana 24.05.1931 roku przez Tomasza i Antoninę Kaliskich. Kamienna kapliczka ma oszkloną wnękę z figura Matki Boskiej. Na krytym dachówką daszku stoi krzyż z figurą Chrystusa. Na kapliczce widnieje napis "Figurę wybudowano  przez małżonków Tomasza i Antoninę Kaliskich do zachowania dzieciom w następnych pokoleniach. Prosząc o Błogosławieństwo Boże i Opiekę Matki Najświętszej 24 maja 1931 roku"


źródło: Raport Stowarzyszenia Europa i My "Przydrożne kapliczki i figury bezcenne bogactwo grodziskiego krajobrazu" Grudzień 2010

    • Przy ul. Mazowieckiej znajduje się kapliczka z 1987 roku z figurą Matki Boskiej na cokole.


źródło: Raport Stowarzyszenia Europa i My "Przydrożne kapliczki i figury bezcenne bogactwo grodziskiego krajobrazu" Grudzień 2010

    • Przy rogu  ul. Dębowej i Sadowej usytuowana jest kapliczka z metalowym krzyżem


źródło: Raport Stowarzyszenia Europa i My "Przydrożne kapliczki i figury bezcenne bogactwo grodziskiego krajobrazu" Grudzień 2010

    • Kapliczka nadrzewna z wizerunkiem Matki Boskie Częstochowskiej


źródło: Raport Stowarzyszenia Europa i My "Przydrożne kapliczki i figury bezcenne bogactwo grodziskiego krajobrazu" Grudzień 2010

 

Dojazd do Książenic

 

Książenice w prasie: