Lipiec 2021
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Zgodnie z informacjami grodziskiego magistratu i sołectwa Książenice w okresie wakacyjnym będą prowadzone prace drogowe w Al. Marylskiego. W konsekwencji na przełomie czerwca i lipca br. należy spodziewać się już kolejnych utrudnień związanych z realizacją prac inwestycyjnych. Oto szczegóły:
- zamknięta zostanie Al. Marylskiego od skrzyżowania z ul. Mazowiecką do ul. Jarzębinowej (nie dotyczy dojazdu do posesji),
- Rozpoczną się roboty drogowe związane z budową ronda na skrzyżowaniu Al. Marylskiego z ul. Mazowiecką. W pierwszym etapie wykonane zostanie 3/4 ronda przy zachowaniu ruchu na ul. Mazowieckiej,
- Rozważane jest całkowite zamknięcie ww. skrzyżowania z wyznaczeniem objazdów. Pozwoliłoby to skrócić całkowity czas realizacji inwestycji kosztem dodatkowych utrudnień.

Na czas trwania inwestycji (26 czerwca - 31 sierpnia) wybrane linie autobusowe zmienią swoje trasy. Oto szczegóły:
- Linie 22 i 29 nie będą obsługiwać przystanków przy Al. Marylskiego.
- Linia 23 nie będzie obsługiwać Osiedla Książenice i pojedzie objazdem ulicami: Widokową, Gościnną, Paprociową, Mazowiecką.


źródło:www.facebook.com/komgrodzisk

Na stronie sołectwa pojawiła się informacja dot. przebudowy al. E.Marylskiego. Do końca czerwca planowane jest zakończenie budowy kanalizacji deszczowej, w okresie wakacyjnym będą prowadzone prace drogowe.

W związku z powyższym na początku lipca br. należy spodziewać się kolejnych utrudnień związanych z prowadzeniem prac:
- zamknięta zostanie Al. Marylskiego od skrzyżowania z ul. Mazowiecką do ul. Jarzębinowej – przy czym  zamknięcie nie będzie obowiązywało dojazdu do posesji przy Al. Marylskiego.
- rozpoczną się roboty drogowe związane z budową ronda na skrzyżowaniu Al. Marylskiego z ul. Mazowiecką – w pierwszym etapie wykonane zostanie 3/4 ronda przy zachowaniu ruchu na ul. Mazowieckiej.

Rozważane jest całkowite zamknięcie skrzyżowania z wyznaczeniem objazdów. Pozwoliłoby to skrócić całkowity czas realizacji inwestycji kosztem dodatkowych utrudnień.

W przypadku uzyskania kolejnych wiadomości z referatu inwestycji będą udostępniane na bieżąco. Z uwagi na bezpieczeństwo pieszych i pozostałych uczestników ruchu, ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Na początku czerwca w Książenicach wystartowała Pracownia Dekoracji Ale Odlot, która mieści się przy ul. Młodości 2, na pierwszym piętrze.  Ale Odlot zaprasza  po balony, dekoracje, prezenty i... uśmiech! bo taka jest najczęstsza reakcja dzieci i dorosłych na odlotowe balony :D.

Zrób odlotową imprezę!
W Ale Odlot znajdziecie wszystko, co  jest potrzebne do zorganizowania urodzin, chrzcin, komunii, imprez, spotkań, wydarzeń. Od serwetek, przez świeczki, talerzyki po balony z helem i konfetti. Urządzasz przyjęcie dla dziecka? Psi Patrol, Peppa, Spiderman,  Transformersi, Elza i wiele innych ulubionych bohaterów Waszych Dzieci czeka na Was w Książenicach. Planujesz wieczór panieński, baby shower, chrzciny czy komunię? Tu znajdziesz piękne dekoracje, które wprowadzą magiczną atmosferę do wydarzenia.Zajrzyj do Ale Odlot - pomogą stworzyć wyjątkowe aranżacje, doradzą, podpowiedzą ciekawe rozwiązania.

O rany prezenty!
Jeśli  nie macie czasu na bieganie po sklepach i szukanie wyjątkowego prezentu, znajdziecie go w Odlocie! Kupicie tu kreatywne zabawki z oferty Buki, Apli Kids, Djeco i Purple Cow, naturalne lakiery, kredy do włosów, błyszczyki Snails .Szukacie niezobowiązujących ale wyjątkowych prezentów? W Ale Odlot znajdziecie  ręcznie robione, przepiękne świece Ava &May..Oferta stale się poszerza dlatego warto śledzić stronę na Facebooku: Ale Odlot Książenice oraz Instagramie  ale_odlot.


Przygotuj się do wakacji
Planujesz wakacje z dziećmi? W Ale Odlot znajdziesz gry i zabawki, które sprawią, że podróż się nie dłuży, a czekanie na posiłki nie jest nudne. W ofercie między innymi jest szukanie różnic, labirynty, sudoku, mandale i wiele innych gier pomagających ćwiczenie koncentracji, małą motorykę i spostrzegawczość. Koniecznie zajrzyj do Odlotu przed wakacjami.

Eventy firmowe
Planujesz imprezę firmową, konferencję i szukasz pomysłu na oprawę? Ale Odlot to potrafi! Girlandy balonowe,  dekoracje helowe. Wszystkie szczegóły ustalicie pisząc e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Psst. nie zapomnij o zbliżającym się Dniu Ojca i końcu roku szkolnego. Specjalna oferta już wkrótce na Facebooku Ale Odlot!

Ale Odlot zaprasza od poniedziałku do soboty w godzinach 10-18.  Mierzą wysoko dlatego szukając ich podnieście głowy i spójrzcie na pierwsze piętro.
Powiatowy Zarząd Dróg w Grodzisku Mazowieckim poszukuje firmy, która przygotuje projekt ścieżki rowerowej w Urszulinie (droga powiatowa 1501).

Droga 1501 to łącznik dwóch gmin: Grodzisk Maz. oraz Nadarzyn. Obecnie przez duży ruch samochodowy jazda jednośladem jest mało bezpieczna.... Dlatego mając na celu poprawę tych warunków powiat grodziski zamierza wybudować drogę dla rowerzystów. Projekt ma zakładać budowę drogi rowerowej o szerokości 3–3,5 metra o nawierzchni asfaltowej, a także uwzględniać wjazdy na tereny działek o nawierzchni z kostki szarej oraz o nawierzchni asfaltowej w miejscu przebiegu ciągu pieszo-rowerowego.

Wykonawca ma 16 miesięcy na przygotowanie projektu. A to oznacza, że na ścieżkę rowerową musimy cierpliwie czekać. 


źródło: www.pixabay.com

W kwietniu 2021 r. kontynuowane będą badania przyrodnicze mające na celu rozpoznanie środowiska przyrodniczego na podobszarach A, B i C. Prowadzone będą również badania jakości wód powierzchniowych w rzekach przepływających przez teren Projektu. Przewidywane zakresy badań przedstawiono poniżej:

1. Siedliska przyrodnicze (botanika) – kontynuacja rozpoznania podobszaru A w celu zlokalizowania potencjalnych siedlisk przyrodniczych, w trakcie kontroli odnotowywane będą również lokalizacje stwierdzanych chronionych mchów i porostów.
2. Bezkręgowce wodne i lądowe – całość podobszaru A.
3. Płazy (herpetofauna), podobszar inwentaryzacji określony na poniższej grafice (Załącznik: plazy.jpg).
4. Ptaki (ornitofauna), podobszar inwentaryzacji określony na poniższej grafice (Załącznik: ptaki.jpg).
5. Ssaki naziemne i wodne (teriofauna) podobszar inwentaryzacji określony na poniższej grafice (Załączniki: ssaki_transekty.jpg oraz ssaki_wodne_punkty.jpg).
6. Nietoperze – nasłuchy detektorowe na wybranych punktach i transektach badawczych w podobszarze A (Załącznik nietoperze.jpg)
7. Badania jakości wód powierzchniowych – badania prowadzone w 30 wytypowanych punktach pomiarowych (Załącznik_punkty monitoringu jakości wód.jpg.)

ZAŁOŻENIA DLA INWENTARYZACJI SIEDLISK PRZYRODNICZYCH
W kwietniu odbędzie się kontynuacja prac – pojedyncza kontrola w wyznaczonych na mapie miejscach. Są to miejsca otwartych pól uprawnych, o potencjalnie niskiej wartości przyrodniczej (brak cennych siedlisk, czy rzadkich chronionych gatunków). Odwiedzane będą lokalizacje na terenach otwartych w całym podobszarze A.

ZAŁOŻENIA DLA INWENTARYZACJI BEZKRĘGOWCÓW
Wykonana zostanie pojedyncza kontrola w wyznaczonych na mapie miejscach. Są to miejsca takie jak łąki, nieużytki, rzeki i zbiorniki wodne, aleje, stare parki. Odwiedzane będą lokalizacje na terenach otwartych w całym podobszarze A.

ZAŁOŻENIA DLA INWENTARYZACJI PŁAZÓW
Prace obejmą swym zakresem:
– wizyty w potencjalnych siedliskach płazów – podmokłe łąki, starorzecza, śródpolne oczka wodna, oczka wodne przy zabudowaniach,
– wizyty w lokalizacjach mogących stanowić ważne miejsca dla migracji płazów.

ZAŁOŻENIA DLA INWENTARYZACJI PTAKÓW
Prace obejmą swym zakresem:
– całodniowe obserwacje przelotu prowadzone z 5 punktów obserwacyjnych (3x w miesiącu),
– wizyty i liczenia ptaków w lokalizacjach mogących gromadzić stada ptaków przelotnych (podmokłe łąki, zbiorniki wodne, duże pola, wysypiska),
– obserwacje przelotu ptaków z wykorzystaniem radaru ornitologicznego,
– kontynuacja inwentaryzacji gniazd bociana białego, kolonii gawronów i liczenie gniazd,
– prace inwentaryzacyjne dotyczące ptaków lęgowych – kontynuacja nasłuchów żurawi, dzięcioła średniego, dzięcioła białoszyjego, oraz rozpoczęcie prac dotyczących sów krajobrazu rolnego i sów leśnych.

ZAŁOŻENIA DLA INWENTARYZACJI SSAKÓW (POZA NIETOPERZAMI)
Prace swym zakresem obejmą:
– nocne obserwacje ssaków w krajobrazie rolnym (kontynuacja prac z marca). Obserwacje będą realizowane za pomocą nokto- i termowizji z wyznaczonych transektów prowadzonych drogami utwardzonymi i częściowo drogami polnymi.
– kontrole dzienne cieków i większych zbiorników wodnych w celu zinwentaryzowania siedlisk wydry i bobra europejskiego.

ZAŁOŻENIA DLA INWENTARYZACJI NIETOPERZY
Prace obejmą swym zakresem rejestrację głosów nietoperzy, która odbędzie się w porze nocnej na wybranych punktach i transektach badawczych wyznaczonych w obrębie terenów dostępnych publicznie – głównie dróg. Nie będzie potrzeby angażowania mieszkańców.

ZAŁOŻENIA DLA BADAŃ JAKOŚCI WÓD POWIERZCHNIOWYCH
Badania będą wykonywane przez pracowników akredytowanego laboratorium, którzy pobiorą próbki wód w 30 wytypowanych punktach pomiarowych. Punkty zostały zlokalizowane przestrzennie w taki sposób, aby móc ocenić jakość wód z obszaru planowanej inwestycji i jej sąsiedztwa oraz w rejonie wszystkich węzłów komunikacyjnych. Zakres badań monitoringowych będzie uwzględniał wskaźniki oceny elementów fizykochemicznych (w tym specyficznych zanieczyszczeń) zgodne z parametrami ocenianymi w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, w tym również badanie natężenia przepływu w rzekach na terenie Projektu.
Kampania pomiarowa potrwa 12 miesięcy. Zakres i częstotliwość monitoringu wód powierzchniowych zostały określone na podstawie rozpoznania sposobów oddziaływań związanych z planowaną inwestycją.

Jakie miejsca będą obiektem prac terenowych i jakie działania obejmują?
Obszarem prac będą ogólnodostępne tereny – polne drogi, łąki, pola, lasy, niewygrodzone zbiorniki wodne i rzeki. Eksperci przyrodnicy będą poruszać się pieszo i pojazdami w sposób niekolidujący z ruchem lokalnym, jak też bez powodowania szkód w uprawach.
Prace obejmą obserwacje wizualne, notatki, wykonywanie dokumentacji fotograficznej obiektów badań (gatunków i ich siedlisk), wykonanie nagrań odgłosów nietoperzy, wabienie sów za pomocą niewielkich odtwarzaczy mp3, lokalizowanie obiektów badań za pomocą ręcznych odbiorników GPS, itp.
Prace odbędą się bez rejestracji danych osobowych mieszkańców.

Na czym będzie polegała interakcja z mieszkańcami?
Obserwacje w zakresie bezkręgowców ptaków, ssaków i siedlisk przyrodniczych zasadniczo odbędą się w sposób nieangażujący mieszkańców i będą prowadzone na terenach ogólnodostępnych, poza dwoma wyjątkami:
– obserwacje płazów mogą wiązać się z bezpośrednim kontaktem Wykonawcy z właścicielami nieruchomości w celu uzyskania ustnej zgody na dostęp do zbiorników wodnych na terenie posesji,
– szczególnym przypadkiem są obserwacje ptaków za pomocą radaru ornitologicznego, gdzie niezbędne jest zlokalizowanie urządzenia wielkości niewielkiej zabudowanej przyczepy. Kwestia udostępnienia terenu będzie wiązała się z pisemną umową z właścicielami posesji. Badania radarowe nie wiążą się z zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt – praca urządzenia odbywa się na tej samej zasadzie co radarów powszechnie użytkowanych na żaglówkach i innych niewielkich jednostkach pływających.

Jakie działania zostaną podjęte w ramach inwentaryzacji płazów w zbiornikach wodnych?
– herpetolog odwiedzi zbiorniki wodne za dnia i oceni występowanie w nich płazów,
– w zasadnych przypadkach użyta zostanie siatka herpetologiczna w celu krótkotrwałego schwytania płazów i identyfikacji gatunku,
– wykonanych zostanie kilka zdjęć dokumentujących zbiornik i jego bezpośrednie otoczenie oraz znalezione płazy (bez rejestracji danych osobowych – bez fotografowania mieszkańców i ich domów),
– pobyt na terenie posesji ograniczony będzie do minimum, a wejście na tereny ogrodzone nastąpi tylko po uzyskaniu zgody od właścicieli.

Podczas prac w terenie eksperci prowadzący badania przyrodnicze będą nosili identyfikatory wydane przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny.

Realizatorem prac jest konsorcjum pod przewodnictwem Arup Polska Sp. z o.o., który dla przedmiotowej inwestycji pełni funkcję Konsultanta ds. ochrony środowiska.