Lipiec 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Komunikacja

Dojazd z Książenic do Grodziska Mazowieckiego czy Warszawy zapewniają pociągi WKD i PKP oraz autobusy miejskie.

  • Pociągi WKD kursują pomiędzy dworcem Warszawa Śródmieście i Grodziskiem Mazowieckim zatrzymując się na stacjach Grodzisk Mazowiecki Okrężna, Grodzisk Mazowiecki Piaskowa, Grodzisk Mazowiecki Jordanowice i  Grodzisk Mazowiecki Radońska. Dojazd WKD z Warszawy do Grodziska zajmuje ok. 45 min. Przy stacji Okrężna znajduje się parking Park&Ride. Przy stacji Jordanowice i Piaskowa zlokalizowane są przystanki autobusowe linii 2, 6 oraz 9. Autobusy tych linii kursują do Książenic.

  • Pociąg KM kursuje pomiędzy stacją Grodzisk Mazowiecki - Warszawa Wschodnia. Dojazd pociągiem KM do Grodziska zajmuje około 40 minut. Dwie linie autobusowe - linia nr 2 i 9 dowożą mieszkańców Książenic do stacji PKP.

  • Autobusy miejskie - z Grodziska Mazowieckiego - linie 2, 6, 9 i 10 łączą Książenice z Grodziskiem Mazowieckim - dzięki nim mieszkańcy mogą szybko dojechać do przystanków PKP i WKD, centrum Grodziska, szpitala Zachodniego oraz wielu innych miejsc. 

Książenice położone są pomiędzy ważnymi drogami krajowymi:

  • Autostradą A2 - najbliższy wjazd w Grodzisku Mazowieckim, 8km od Książenic
  • Krajową drogą numer 8 (trasa Katowicka  - skręt na wysokości Siestrzeni),
  • Drogą 719  - przedłużenie Al. Jerozolimskich (skręt w Grodzisku Mazowieckim)

W pobliżu przebiegają również:

  • Krajowa droga numer 2 (trasa na Poznań)
  • Krajowa droga numer 7 (trasa na Kraków)

Wokół Grodziska projektowana jest obwodnica, która będzie krzyżowała się z drogą łączącą Grodzisk i Książenice. Dzięki temu do autostrady będzie można dojechać omijając Grodzisk Mazowiecki.
Dokładny przebieg obwodnicy i autostrady względem Książenic można obejrzeć na mapie

Od dawna wyczekiwana obwodnica Grodziska Mazowieckiego została wpisana na listę priorytetów Mazowsza. Przeznaczono na nią fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowę obwodnicy przewiduje się na lata 2015-2017.

7 kilometrowy odcinek ma połączyć węzeł Grodzisk Mazowiecki (Natolin) z Kałęczynem (8km. od Książenic - wyjazd ulicą Źródlaną przez Radonie i Adamowiznę). Inwestycja będzie kosztowała 160 mln. zł. Dzięki obwodnicy znacznie zmniejszy się ruch w centrum Grodziska Mazowieckiego - szczególnie zmniejszy się liczba samochodów ciężarowych. Wpisanie obwodnicy na listę priorytetów daje nadzieję, że od dawna obiecywana inwestycja w końcu zostanie zrealizowana.

Więcej informacji na: grodzisk.pl