Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Grodzisk Mazowiecki ma szansę na pozyskanie dofinansowania na rewitalizację centrum oraz gospodarkę niskoemisyjną. Aby uzyskać środki oba programy muszą zdobyć zainteresowanie mieszkańców.
W jaki sposób mieszkańcy mogą wpłynąć na pozyskanie dofinansowania? Bardzo prosto – wypełniając ankietę. Ankiety dotyczące Planu Gospodarki Niskoemisyjnej są dostępne na oficjalnej stronie miasta (http://www.grodzisk.pl/ankieta.html), w urzędzie gminy lub w podległych gminie placówkach (basen, Centrum Kultury). Natomiast w sprawie Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2020 będzie można się wypowiadać dopiero od września.
Dlaczego pozyskanie środków zależy od mieszkańców? W przypadku Planu Gospodarki Niskoemisyjnej to mieszkańcy muszą wyrazić chęć zmiany we własnych budynkach konieczne do wprowadzenia Planu Gospodarki Niskoemisyjnej – chodzi o docieplanie budynków, wymianę ogrzewania węglowego na gazowe albo montażu instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, kotły na biomasę czy instalacje fotowoltaniczne.

Podobnie w przypadku Lokalnego Programu Rewitalizacji: właściciele kamienic w centrum miasta muszą zdecydować czy są gotowi na modernizacje swoich nieruchomości, które stanowią aż 80 proc. zabudowań przy zaledwie 20 proc. należących do gminy. Szczegóły planu rewitalizacji – co będzie obejmował oraz wizualizacje projektów można znaleźć w prezentacji nt. Lokalnego Planu Rewitalizacji Grodziska Mazowieckiego na lata 2014-2020.

W obu przypadkach działania objęte programami będą mogły być dofinansowane ze środków unijnych. – Zainteresowanie musi być naprawdę duże – zastrzega burmistrz Grodziska. – Tak samo jak dofinansowanie, bo zdajemy sobie sprawę, że bez wsparcia z zewnątrz nikt nie będzie się bawił w odnowienie kamienicy czy nawet wymianę kotła centralnego ogrzewania.